Projektuj trasy kablowe w 3D

New tool for machine cabling

Wstępnie konfekcjonowane kable od szafy sterowniczej do maszyny? Kable o właściwych długościach i dobrze zaprojektowanej trasie? Od września będzie to możliwe dzięki oprogramowaniu EPLAN Cable proD. W Hanowerze w Niemczech zainteresowani będą mogli po raz pierwszy zobaczyć, w jaki sposób można zdefiniować trasy okablowania w modelu 3D. Najlepsze jest to, że dane i informacje MCAD z EPLAN Electric P8 i EPLAN Pro Panel można łatwo zintegrować, łącząc projekty elektryczne z projektami mechanicznymi.

Jak można wykorzystać zalety wstępnie konfekcjonowanych kabli w inżynierii mechanicznej? Nie każdy konstruktor maszyn zadawał sobie to pytanie – najwyższy jednak czas zacząć oszczędzać pieniądze i zasoby, korzystając z metod plug-and-play. Dostawca rozwiązań EPLAN od jakiegoś czasu ma na celowniku temat okablowania maszyn i zaprezentuje przedpremierową wersję EPLAN Cable proD na tegorocznych targach Hannover Messe. Produkt opracowany specjalnie do okablowania maszyn ma za zadanie zamknąć istniejące luki. Chociaż szafy sterownicze można już doskonale zaprojektować, a ich cyfrowe bliźniaki wykorzystać w produkcji, nadal pozostaje wiele niewykorzystanego potencjału do wykorzystania w procesach okablowania. Do tej pory często nie było wystarczających informacji, aby zapewnić płynne planowanie i instalację okablowania.

 

Eliminowanie błędów od samego początku

Niemal oczywiste jest, że obecne metody pracy mogą być podatne na błędy i czasochłonne. Firmy coraz częściej dostrzegają potrzebę podjęcia działań w tym zakresie, ponieważ kable stanowią istotny czynnik kosztowy. Jeśli są za krótkie, za długie, a nawet źle zaplanowane, koszty rosną. Jeśli kabel zostanie zaplanowany na podstawie obserwacji, sytuacja może się skomplikować. Sygnały zakłócające mogą prowadzić do nieprawidłowego działania i długiego czasu uruchomienia, a takie sygnały są nie tylko trudne do zlokalizowania, ale mogą być również niezwykle czasochłonne i kosztowne.

Skoncentruj się na cyfrowym bliźniaku

Czy nie byłoby lepiej od samego początku znać dokładne długości kabli, szczególnie biorąc pod uwagę stosowanie kabli prefabrykowanych, które stają się obecnie coraz bardziej popularne? Chociaż jest to oczywiście prawdą, wymaga to odpowiednich narzędzi i danych – najlepiej w oparciu o cyfrowego bliźniaka. EPLAN Cable proD to oprogramowanie 3D, które umożliwia utworzenie dokładnego bliźniaka i służy jako podstawa do okablowania maszyn. Proces planowania kabli jest dość łatwy. Projektanci mogą zaplanować odpowiednie trasy kabli w EPLAN Cable proD, które w innym przypadku musieliby określić na fizycznym prototypie. Dzięki temu dysponują teraz dokładnymi szczegółami dotyczącymi wymaganych długości kabli znacznie wcześniej w procesie planowania, co znacznie zwiększa ich. Interfejsy do wszystkich popularnych narzędzi CAD do inżynierii mechanicznej zapewniają, że dane można odczytywać natywnie, a następnie wyprowadzać w uniwersalnych formatach danych.

EPLAN bardzo poważnie podchodzi do okablowania maszyn, co widać w nadchodzącym rozszerzeniu Platformy EPLAN 2025. Po udostępnieniu wstępnie konfekcjonowane kable można projektować i planować w EPLAN Electric P8, oczywiście z bezpośrednim przesyłaniem danych do EPLAN Cable proD.

 

Korzyści są oczywiste:

  • Dokładne planowanie. Cyfrowy bliźniak eliminuje potrzebę fizycznego prototypu.
  • Precyzyjne dane. Do planowania, przygotowania pracy, produkcji, montażu i serwisu.
  • Większa produktywność. Można stosować wstępnie przygotowane kable.
  • Niższe koszty. Brak odpadów /brak konieczności magazynowania materiałów
  • Niezawodność planowania. Kable pasują już po zmontowaniu i uruchomieniu maszyny


To, co w tradycyjnym sposobie pracy staje się jasne dopiero na prototypie, staje się widoczne znacznie wcześniej dzięki temu zintegrowanemu procesowi. Na przykład zmiany zachodzące podczas budowy prototypu można wprowadzić kilkoma kliknięciami myszy na komputerze. Fizyczny odpowiednik w produkcji lub warsztacie nie jest już potrzebny.

 

Hasłem przewodnim jest wydajność

Konstruktorzy maszyn stają przed wyzwaniami, gdy łańcuch dostaw jest często przerywany. W miarę instalowania coraz większej liczby elektroniki i czujników w nowoczesnych maszynach, te bardziej złożone maszyny są bardziej podatne na opóźnienia w dostawach. Kolejnym wyzwaniem jest rosnąca konkurencja z krajami o niskich płacach, nie mówiąc już o niedoborze wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też dzisiaj hasłem przewodnim jest wydajność, które dotyczy planowania i projektowania maszyn, szaf sterowniczych, a także połączeń między maszyną a szafą sterowniczą.